RABASOVA GALERIE RAKOVNÍK6
Due Boemi di Praga
Rabasova galerie v Rakovníku
Nadace český hudební fond
Heroldova síň
27. dubna 2000 v 19.30 h
Josef Horák – basklarinet
Emma Kovárnová – piano

  Program:  
Henry Eccles (1670–1742) – Sonata g-moll (Largo, Allegro, Adagio, Vivace)
Ludwig van Beethoven (1770–1827) – Adagio C-dur
Jiří Družecký (1745–1819) – Rondo – Polonaise
Gaetano Donizetti (1797–1848) – Concertino

  Přestávka  
Jiří Smutný (* 1932) – Dvě písně beze slov (na hebrejské melodie)
Roh Ogura (* 1929) – Suita na japonské motivy
Michele Incenzo (* 1931) – Preghiera
Bohuslav Martinů (1890–1959) – Sonatina (Moderato, Andante, Poco allegro)

     Soubor Due Boemi di Praga vznikl v roce 1963.
     Je to na světě jediný soubor tohoto obsazení, který se systematicky věnuje interpretaci hudby od renesance po dnešek. Vyprovokoval svou činností zcela nový úsek hudební literatury, který do té doby neexistoval.
     Několik let předtím – 1955 – objevil Josef Horák pro hudební svět nový sólový nástroj, basový klarinet, který jako první na světě pozdvihl z pouze orchestrálního uplatnění na úroveň nástrojů sólových. Rozhodujícím způsobem tak Horák ovlivnil vývoj hry na basklarinet v celém světě. Proto je světovou kritikou přezdíván „Paganini basklarinetu“. Jeho první celovečerní koncert v r. 1955 byl současně prvním basklarinetovým recitalem na světě.
     Josef Horák, básník kantilény a její barvy, a oslnivá Emma Kovárnová – toť, jak konstatovala kritika v Berlíně – „zázračná dvojice“. Zdá se neuvěřitené, ale Josef Horák vdechl hře na tento nástroj tolik nového, že můžeme hovořit o jakémsi basklarinetovém bel cantu.
     V době, kdy stále nejsou vykořeněny samolibost, zdůrzňování vlastního já a konjunkturálnost, ti dva zapomínají na sebe ve jménu hudby, která je jejch vnitřním světem.
      Za třicet let disponuje tato skvělá dvojice celými stohy obdivných kritik z celého světa, podle nich hrála na malých komorních pódiích stejně jako před publikem největších festivalů. Co však značí její stopu v hudební historii našeho století ještě zřetelněji a hlavně trvaleji, je bohatá a cenná basklarinetová literatura, kterou vyvolala v život.
     Do roku 1997 vzniklo na 500 původních skladeb od 140 skladatelů z 26 zemí, psaných přímo pro DUE BOEMI. Soubor je zván na světové festivaly a při příležitosti koncertních cest často vede semináře a mistrovské kursy jak v Evropě tak i v zámoří. V 41 stanicích v Evropě i zámoří provedl rozhlasové nahrávky.
     Tak se šíří Česká basklarinetová škola, jejímž zakladatelem je Josef Horák, do celého světa.
     
     Předprodej vstupenek v pokladně Rabasovy galerie.
     Vstupné 70 Kč (studenti, důchodci 60 Kč).