RABASOVA GALERIE RAKOVNÍK1204
HR 2014, Tomáš Liška & Pénte
Heroldova síň
11. září 2014 v 19.00 h


Tomáš Liška


Markus Ehrlich


Šimon Marek


Natalie Hausmann


Fabiana Striffler
Tomáš Liška – kontrabas, kompozice
Fabiana Striffler (Německo) – housle
Šimon Marek – violoncello
Markus Ehrlich (Německo) – klarinety
Natalie Hausmann (Německo) – tenor sax

  Program:  
Pénte je nový česko-německý projekt kontrabasisty a rakovnického rodáka  Tomáše Lišky, se kterým se vydává do nových vod hudebních experimentů. Zachází zde s křehkou hranou kontrastních ploch, pracuje se zvukem a prostorem a propojuje jimi světy jazzu, volné improvizace a vážné hudby. Stále však odráží a respektuje Tomášovu sympatii ke komornímu, avšak energickému a dynamickému hudebnímu dialogu.

Tomáš Liška - kontrabas, kompozice
     Tomáš Liška studoval kontrabas a kompozici na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze a na prestižní berlínské univerzitě Jazz Institut Berlin, pod vedením renomovaných amerických hráčů a pedagogů Grega Cohena a Johna Hollenbecka. Tomáš vystupuje na jazzových festivalech a v koncertních sálech po celé Evropě, Spojených státech, Latinské Americe a Africe. Je nositelem několika cen z významných jazzových festivalů v Polsku, Belgii a ve Španělsku. Jeho klíčoví spolupracovníci jsou David Dorůžka, Steve Walsh, Marta Topferová, Druhá tráva, Beáta Hlavenková, Cyrille Oswald, Lenka Dusilová, Eternal Seekers, Dan Tepfer, Mark Aanderud, Hernán Hecht a mnoho dalších. Tomášovo debutové sólové album Invisible World (2009 Animal Music), obdrželo cenu Tais Awards za nejoriginálnější nahrávku roku 2009 a toto stejné album bylo nominováno na cenu Anděl 2009. Poslední autorské album Milokraj bylo nominováno na cenu Anděl 2013 v kategorii World Music. Tomáš Liška se kromě koncertní činnosti věnuje psaní nové hudby a objevování nových vnitřních světů.
Markus Ehrlich – klarinety
     Markus Ehrlich studoval tenor saxofon a klarinet na akademii v Mannheimu pod vedením profesora Juergena Seefelda. Následovalo studium na Jazz Institutu Berlin u profesorů Petera Wenigera a Gregoire Peterse. V Německu je velmi vyhledávaným hráčem na poli improvizované hudby a jazzu. Pravidelně vystupuje s hudebníky, jako jsou Greg Cohen, John Hollenbeck nebo Gerard Presencer.
Šimon Marek – violoncello
     Absolvent Konzervatoře Jaroslava Ježka v Praze u profesora Jana Kellera. V roce 2014 pokračuje ve studiích na Hudební akademii múzických umění v Praze u violoncellisty a profesora Mikaela Ericssona. V současnosti působí nejen v oblasti klasické hudby, ale i v dalších hudebních žánrech. Je součástí několika hudebních projektů: Kvintesence Quartet, Talaqpo, wrghaPOWU orchestra, Soliloque a Filmová filharmonie.
Natalie Hausmann – tenor saxofon
     Natalie Hausmann studovala saxofon na Folkwang University of Arts v Essenu pod vedením Matthiase Nadolnyho a Huga Reada. Kromě jiných spolupracuje s Philharmonií Essen a Philharmonic Orchestra Minsk. Je autorkou hudby k několika filmům, divadelním představením a zejména ke svým autorským projektům Le Diffus, CK10, 4Jazz. V roce 2005 získala stipendium na prestižním kanadském workshopu Banff Workshop of Jazz and Creative Music, kde spolupracovala např. s Gregem Osbym, Donem Byronem a Davem Douglasem. V tomtéž roce vyhrává se svým kvintetem Le Diffus prestižní jazzovou soutěž JazzWerk Ruhr.
Fabiana Striffler – housle
     Fabiana Striffler je ambiciózní berlínská houslistka, která je vždy připravena na nečekané hudební momenty. Studovala na Jazz Institutu Berlin u profesorů Grega Cohena, Dragana Radosavieviche, Ulricha Bartela, Johna Hollenbecka a Davida Friedmana. V roce 2013 získala umělecké stipendium Yehudi Menuhin. Pohybuje se napříč absolutně všemi žánry, které obohacuje svým nevšedním houslovým projevem. Je jedním z nejoriginálnějších houslistů na německé scéně.