RABASOVA GALERIE RAKOVNÍK18
Ensemble Martinů
Koncert k výročí Roku české hudby – 2004
Heroldova síň
22. ledna 2004 v 19.30 h
Daniel Wiesner – klavír
Miroslav Matějka – flétna, umělecký vedoucí
Radka Preislerová – housle
Bledar Zajmi – violoncello

  Program:  
Antonín Dvořák, 1841–1904 – Bagatelly op. 47 pro kvartet (I. Allegretto scherzando, II. Grazioso. Tempo di minuetto, III. Allegretto scherzando, IV. Canon. Andante con moto, V. Poco allegro)
Bohuslav Martinů, 1890–1959 – Madrigalová sonáta H. 291 (Poco allegro, Moderato – allegro)

  Přestávka  
Antonín Dvořák, 1841–1904 – Slovanské tance op. 46 – I. řada 1841–1904 (č. 1 C dur, č. 2 e moll, č. 3 As dur, č. 4 E dur, č. 5 A dur, č. 6 D dur, č. 7 c moll, č. 8 g moll)

ENSEMBLE MARTINŮ
     Ensemble Martinů je klavírní kvarteto ve složení klavír – flétna – housle – violoncello. Tento soubor byl založen v roce 1978 Janem Riedlbauchem, profesorem Pražské konzervatoře a Josefem Riedlbauchem,členem Pražských symfoniků FOK. V roce 1993 se stal uměleckým vedoucím Miroslav Matějka.
     Od počátku existence souboru v jeho repertoáru dominovala – kromě velkých mistrů hudby 18.–20. století (Dvořáka, Beethovena, Haydna a jiných) – hudba českých soudobých autorů a díla velikána české hudby Bohuslava Martinů. Ensemble Martinů uvádí klavírní kvartety a klavírní tria s flétnou. Právě Ensemble Martinů ve střední Evropě ustálil a výrazně obohatil sestavu klavírního kvarteta v žánru komorní hudby (místo violy flétna), neboť v tomto unikátním složení inspiroval řadu největších současných českých skladatelů k napsání kompozic (Zdeněk Lukáš, Sylvie Bodorová, Václav Riedlbauch, Jiří Teml, Miroslav Kubička, Otomar Kvěch, Jiří Matys). Také proto Ministerstvo kultury podporuje některé jeho koncerty s podílem soudobé české hudby uváděné v historickém kontextu s hudbou světovou. Řada dalších skladeb z repertoáru kvarteta zní v tanečních, rockových a jazzových (blues, swing) plochách (Astor Piazzolla, Ivan Kurz, Lukáš Hurník, Alexej Fried-Leonard Bernstein, Michal Rataj). Díky energii a komunikativnosti těchto skladeb jsou vyhledávány mladou generací posluchačů.
     Ensemble Martinů sdružuje hráče vysokých kvalit. Klavírista Daniel Wiesner vystupuje jako sólista České filharmonie a natočil více jak 10 sólových a komorních CD pro renomované české vydavatele (Panton, Supraphon, Triga). Flétnista Miroslav Matějka byl vybídnut k premiérám či nahrávkám více než 50 skladeb českých autorů, je producentem festivalu Doteky hudby a poezie v Praze a sólově vystupuje s Virtuosi Pragenses orchestra. Bledar Zajmi je koncertním violoncellistou orchestru Opery Národního divadla v Praze. V roce 1999 získal 2. cenu na mezinárodní soutěži komorní hudby „Palma d´ ORO„ ve Finale Ligure v Itálii a cenu poroty za nejlepší interpretaci povinné skladby. Sólově vystupuje například s Olomouckou filharmonií. Houslistka Radka Preislerová je od roku 1993 členkou Orchestru opery Národního divadla v Praze a Ensemble Martinů, vystupovala v řadě zemí Evropy a v Japonsku.
     Diskografii souboru tvoří několik CD: 2 CD – vydavatelství Triga („Con flauto„ a Česká hudba), „Ozvěny z dávna„ – EM-ART, „Jazz & Rock in classic„ – Radioservis, „Antonín Dvořák„ – MusicVars. Pravidelně nahrává pro Český rozhlas, natáčel pro National Radio Espaňa či pro Bulharkou státní televizi.
     V Praze soubor vystoupil na prestižních koncertech a festivalech: Rudolfinum (Česká filharmonie – Český spolek pro komorní hudbu), Dvořákovo muzeum (sdružení Harmonia), Svatý Vavřinec (Pražské jaro-Klub přátel), Anežský klášter (Symfonický orchestr FOK), Lichtenštejnský palác na HAMU (Hudba mezi obrazy, festival Doteky hudby a poezie, koncerty sdružení Přítomnost), Klementinum (EM-ART,Armonico Praga).Ensemble Martinů je pravidelně zván na koncertní turné – Španělsko, Německo, Švédsko, Itálie, Francie, Japonsko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko. Vystoupil na festivalu International Judiska - Norrköping či na nejstarším světovém Festivalu komorní hudby v Plovdivu.