RABASOVA GALERIE RAKOVNÍK18
Penguin Quartet
Heroldova síň
3. června 2004 v 19.30 h
František Souček – 1. housle
Petr Střížek – 2. housle
Petr Holman – viola
Vladimír Fortin – violoncello

  Program:  
F. X. Richter – Smyčcový kvartet C dur op. 5/1 (Allegro con brio, Andante poco, Rincontro (Presto))
B. Martinů – Smyčcový kvartet č. 1 (Moderato. Allegro ma non troppo, Andante moderato, Allegro non troppo, Allegro con brio)

  Přestávka  
A. Dvořák – Smyčcový kvartet As dur op. 105 (Adagio ma non troppo. Allegro appasionato, Molto vivace, Lento e molto cantabile, Allegro ma non tanto)

PENGUIN QUARTET
     byl založen v roce 1994. Ve svých začátcích kvarteto pracovalo s primáriem Kocianova kvarteta Pavlem Hůlou a s dlouholetým sekundistou Talichova kvarteta Janem Kvapilem. V letech 1996–2000 soubor studoval komorní hru na pražské konzervatoři u prof. Karla Přibyla, sekundisty Kvarteta hlavního města Prahy. V červnu 1999 Penguin Quartet zvítězil na mezinárodní soutěži Beethovenův Hradec, kde též získal cenu za nejlepší interpretaci díla Ludwiga van Beethovena. Po tomto úspěchu opustil kvarteto ze zdravotních důvodů sekundista David Kalista. Do kvarteta tak přišel nový člen - mladý nadějný houslista Petr Střížek. Již v novém obsazení se kvarteto v prosinci 1999 zúčastnilo workshopu vedeného Mstislavem Rostropovičem. V srpnu 2001 se Penguin Quartet zúčastnil prestižní 7. mezinárodní soutěže smyčcových kvartet v Banffu (Kanada) a v listopadu 2001 postoupil do semifinále mezinárodní soutěže smyčcových kvartet Concours de Geneve v Ženevě (Švýcarsko). V letech 2002–03 se soubor aktivně podílel na programu organizace ProQuartet-CEMC (Francie) podporující mladá smyčcová kvarteta. V jeho rámci studoval opakovaně na mistrovských kursech u prof. P. Katze (Cleveland Quartet) a účinkoval mj. i na Festivalu české hudby ve Fontainebleau, kde spolu se členy Pražákova kvarteta J. Klusoněm a M. Kaňkou přednesl violový kvintet A. Dvořáka a Schulhoffův Smyčcový sextet. V srpnu 2002 se Penguin Quartet účastnil mistrovských kursů v Reichenau (Rakousko), kde studoval u členů Alban Berg Quartet, Amadeus Quartet, Bartók Quartet a Smetanova a Janáčkova kvarteta a kde také získal prestižní 1. cenu za nejlepší interpretaci díla Leoše Janáčka. V roce 2003 vydal Penguin Quartet své první CD se skladbami českých mistrů A. Dvořáka, L. Janáčka, J. Suka a F. X. Richtera.

FRANTIŠEK SOUČEK
     (1980) získává již řadu let ocenění na prestižních houslových soutěžích (Kocianova soutěž, Concertino Praga, Beethovenův Hradec, Tribune of Young Artists UNESCO Lublaň, mezinárodní soutěž L. Spohra Weimar). V letech 1999–2003 se stal opakovaně stipendistou Meadowmount School of Music (USA), kde studoval pod vedením prof. S. Shippse a kde též v roce 2002 vystoupil na koncertě komorní hudby společně s Pinchasem Zukermanem. V roce 2003 postoupil do 2. kola mezinárodní houslové soutěže hudebního festivalu Pražské Jaro. V roce 2000 ukončil studia na Státní konzervatoři v Praze (prof. J. Foltýn) a v současné době je studentem pražské Akademie múzických umění ve třídě prof. I. Štrause.

PETR STŘÍŽEK
     (1980) účinkoval jako sólista s Jihočeskou komorní filharmonií a Sukovým komorním orchestrem, se kterými provedl houslové koncerty J. Bériota a W. A. Mozarta. V červnu 1998 získal 3. cenu na mezinárodní houslové soutěži Beethovenův Hradec. V roce 1999 se zúčastnil mistrovských kursů prof. T. Vargy ve švýcarském Sionu. V letech 1995–2002 studoval na pražské konzervatoři u prof. P. Kudeláska a v současné době je studentem pražské Akademie múzických umění ve třídě prof. J. Pazdery.

PETR HOLMAN
     (1975) úspěšně ukončil studia na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy (1998). V akademickém roce 1993–94 byl členem Northwestern University Symphony Orchestra a studoval také u prof. P. Slowika a violisty Chicago Symphony Orchestra prof. R. Swana. V roce 2001 absolvoval pražskou konzervatoř ve třídě prof. K. Doležala. V roce 2000 získal 1. cenu na mezinárodní violové soutěži Beethovenův Hradec. Od roku 1997 je členem Symfonického orchestru Českého rozhlasu, s nímž v roce 2001 vystoupil i jako sólista.

VLADIMÍR FORTIN
     (1977) studoval od roku 1988 u prof. Mirko Škampy. V roce 1996 maturoval na Obchodní akademii v Heroldových sadech v Praze. V srpnu 1997 se zúčastnil mistrovských kursů violoncellové hry v rakouském Semmeringu. V roce 2002 úspěšně absolvoval pražskou Akademii múzických umění ve třídě prof. J. Chuchra. V rámci svého absolventského koncertu přednesl mj. i violoncellový koncert V. Tichého za doprovodu Komorní filharmonie Pardubice.