RABASOVA GALERIE RAKOVNÍK14
Vagenknechtová - Klánský - Klánský
Heroldova síň
9. prosince 2021 v 19.00 h
Lucie Vagenknechtová – soprán
     Sopranistka Lucie Vagenknechtová pochází z Turnova. V roce 2012 absolvovala Konzervatoř Pardubice a v roce 2019 Akademii múzických umění v Praze. Získala řadu ocenění v soutěžích, např. 2. cena na Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech. V rámci své umělecké činnosti spolupracovala s Komorní filharmonií Pardubice, s Filharmonií Hradec Králové, s orchestrem Severočeského divadla opery a baletu, s Moravskou filharmonií Olomouc a dalšími. Vystupovala na několika významných hudebních festivalech např. Smetanova Litomyšl, Svátky hudby v Praze, Pardubické hudební jaro, Festival Harriet Parish… Její první divadelní zkušenost byla v divadle F. X. Šaldy v Liberci jako Papagena (W. A. Mozart –.Kouzelná flétna). Další role, které ztvárnila na českých pódiích, byly např. Chytračka (C. Orff – Chytračka), Hraběnka (W. A. Mozart – Figarova svatba), Mařenka (B. Smetana – Prodaná nevěsta), 2. Dáma (W. A. Mozart – Kouzelná flétna) a další. V roce 2018 byla hostem Národního divadla Praha v roli Zerliny (W. A. Mozart – Don Giovanni), na letní stagioně ve Stavovském divadle. Lucie měla v říjnu 2019 svůj mezinárodní debut s Londýnským symfonickým orchestrem pod taktovkou Kazushi Ono v Barbican Centre v Londýně (L. Janáček – Glagolská mše), který v přímém přenosu vysílala televize Mezzo Live.
Daniel Klánský – baryton
     Publiku se představil na mnoha koncertech a představeních v tuzemsku i v zahraničí (Florencie, Milán, Řím, Aalborg, Aarhus, Artstetten). Je laureátem několika pěveckých soutěží, finalistou Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka a absolutním vítězem a držitelem Ceny Českého rozhlasu na Mezinárodní písňové soutěži B. Martinů. Od května 2015 hostuje v opeře Národního divadla, hostuje také například v Divadle F. X. Šaldy, Divadle Josefa Kajetána Tyla, hostoval v Národním divadle Moravskoslezském a dalších. Bohatá je i jeho koncertní činnost, kromě písňové tvorby se věnuje i spolupráci s řadou významných komorních souborů jako je například Bennewitzovo kvarteto, Epoque Quartet a jiné. Mimo to jako sólista zpíval s předními českými orchestry a vystoupil na významných českých hudebních festivalech.
Ivan Klánský – klavír
     Ivan Klánský (1948) patří pro svůj mimořádný talent a pozoruhodné interpretační umění k předním představitelům současného českého i zahraničního koncertního života. I na světových koncertních pódiích dosahuje vynikajících úspěchů jako sólista i jako člen úspěšného klavírního tria Guarneri trio Prague. Již během studia na konzervatoři zahájil sérii vítězství a laureátství na mnoha mezinárodních klavírních soutěžích (Bolzano, Lipsko, Neapol,Fort Worth, Barcelona, Varšava). Stal se  prvním a dosud jediným Čechem v historii, který se  na mezinárodní soutěži F. Chopina v roce 1970 dostal do finále. Kromě své sólistické činnosti spolupracuje s řadou komorních souborů a s předními domácími i zahraničními koncertními sólisty.  Koncertuje nejen v Evropě, ale i v Japonsku, Austrálii, Jižní Americe. S Českou filharmonií  hostoval často na koncertech v Německu, Anglii, Španělsku, Japonsku a USA. Dá se tedy  říci, že ho poznalo jako vynikajícího interpreta obecenstvo v koncertních síních čtyř světadílů. Jeho repertoár obsahuje téměř všechna stěžejní díla světové klavírní literatury. Díky své účasti ve Varšavě bývá označován za chopinistu, a je pravda, že k hudbě tohoto romantického génia má Ivan Klánský velmi blízko, ale na repertoáru má díla i jiných významných skladatelů. Nahrál například kompletní klavírní dílo Bedřicha Smetany a Leoše Janáčka, na jeho recitálech nechybí  Bach,  Mozart, Beethoven… Se svým synem Lukášem nastudovali obě řady Dvořákových Slovanských tanců na čtyři ruce. Společně vystoupili v listopadu 2010 s ČNSO  s Mozartovým koncertem pro dva klavíry a se Saint-Saënsovým Karnevalem zvířat ve Smetanově síni Obecního domu pod taktovkou Libora Peška. Ivan Klánský zasedá v porotách klavírních soutěží a působí s velkými úspěchy také pedagogicky – v současné době vede katedru klávesových nástrojů na pražské AMU. Velmi žádané a přínosné jsou také jeho klavírní semináře.

  Program:  
Antonín Dvořák – Jakobín (My cizinou jsme bloudil)
Bedřich Smetana – Tajemství – árie Kaliny (Jsem žebrák), Hubička (Vendulčiny ukolébavky)
Antonín Dvořák – Šelma sedlák – árie Knížete (Kdo jest, jenž slovy vypoví)
Bedřich Smetana – Prodaná nevěsta – árie Mařenky (Och, jaký žal)
Antonín Dvořák – Rusalka – árie Vodníka (Celý svět nedá ti nedá), Rusalka – árie Rusalky (Měsíčku na nebi hlubokém)
César Franck – Panis Angelicus
polská koleda – Lulajze Jezuniu
mezinárodní koleda – Adeste fideles
Adam Václav Michna – Chtíc aby spal
Franz Xaver Gruber – Tichá noc
anglická koleda – What Child Is This
anglická koleda – The First Noel
Adolphe Adam – O Holy Night