RABASOVA GALERIE RAKOVNÍK2702
Recenze: Pocta Edith Piaf
Edith Piaf v Heroldově síni
Jana Elznicová

  Narodila se pod pouliční lucernou na pláštěnce policisty nemohlo být lepšího vstupu na svět pro zpěvačku realistického šansonu.
  Doslova nabitá Heroldova síň, kdy opovzdivší příchozí si už skutečně neměli kam sednout, očekávala netrpělivě první tóny dnes již vlastně skoro přes čtyřicet či padesát let starých písní, kterým doba neubrala nic ze síly jejich výpovědi. „Ať se naše doba zdá jakkoli uspěchaná, každý v sobě nosíme tajemství, radosti či smutky. A právě o tom Edith Piaf zpívala tak opravdově a nezapomenutelně,“ řekla Marta Balejová, která patří mezi naše současné nejvýznamnější šansoniérky. Marta Balejová, herečka Libuše Švormová a Jiří Hošek (známý violoncellový virtuos), který pro tento večer Martu Balejovou doprovázel na klavír, připravili rakovnickým posluchačům nezapomenutelný večer. K emocionálně zabarvenému hlasu Marty Balejové spojenému s překrásnými neotřelými texty si doplňte umělecký přednes Libuše Švormové, bez kterého by dojem z celého večera byl jen poloviční, a zjistíte, že záměr autora pořadu vyšel opravdu v dokonalou „Poctu Edith Piaf“. Rabasovou galerií se rozléhaly známé šansony Padam ... Padam ..., Harmonikář, nádherné Lďhymne a lďamour a Non, je ne regrette rien dokonce dvakrát, jednou s českým textem a podruhé v dokonalé francouzštině. „Pokouším se repertoár Edith Piaf převést do češtiny a připomenout, že jsou tyto příběhy pro svou lyriku a citovost stále aktuální,“ pokračovala Marta Balejová. Libuše Švormová prokládala každou z písní čtenými úryvky z knihy Simone Berteautové (sestra Edith) „Edith Piaf“. Podle několika vybraných kapitol si návštěvníci čtvrtečního koncertu mohli udělat alespoň přibližnou představu pestrého a bohatého života této výjimečné umělkyně. Posluchači po skoro dvouhodinovém programu nechtěli umělce propustit, a tak musela Marta Balejová ještě na úplný závěr přidávat dvě písně.
  Čtvrteční podvečer v Heroldově síni bude určitě patřit k těm, na které budou milovníci zpěvu Edith Piaf ještě dlouho vzpomínat. Marta Balejová umí písně Edith nejen dokonale zazpívat, ale i dramaticky odehrát a prodat.
Rakovnický deník, 12. 1. 2002

Marta Balejová bude zpívat písně světoznámé Edith Piaf
(rh)

  Rabasova galerie v Rakovníku připravila na čtvrteční večer Poctu Edith Piaf. Písně věhlasné francouzské šansoniérky přijede do Heroldovy síně zazpívat Marta Balejová, kterou na klavír doprovodí Jiří Hošek. Program doprovodí také Libuše Švormová předčítáním z knihy o Edith Piaf, kterou napsala Simone Berteautová, nevlastní sestra francouzské královny šansonu, která se v prosinci 1915 narodila v ubohé pařížské čtvrti jako Édith Giovanna Gassionová. Umělecké jméno Piaf, který tato drobná, jen necelých sto padesát centimetrů vysoká zpěvačka, dostala později, znamená v pařížském slangu vrabčáka. K ptačímu švitoření měl ale její zpěv daleko. Měla silný a vibrující hlas, který často publikum dokázal přinutit až k slzám. Edith Piaf nazpívala řadu nesmrtelných písní, z nichž ty nejslavnější zazpívá Marta Balejová také na čtvrtečním koncertě. Když Edith Piaf v pouhých osmačtyřiceti letech zemřela na rakovinu, přišlo ji na poslední cestu na hřbitově Pere Lachaise vyprovodit čtyřicet tisíc lidí. V Heroldově síni ve čtvrtek večer zazní šestnáct jejích šansonů včetně Harmonikáře, Růžového života, Já se vás ptám nebo Padam Padam. Pocta Edith Piaf začne v půl osmé večer, vstupné je 80 korun, studenti a důchodci mají vstup o deset korun levnější.
Rakovnický deník, 7. 1. 2002

Marta Balejová bude zpívat písně světoznámé Edith Piaf
(rh)

  Rabasova galerie v Rakovníku připravila na čtvrteční večer Poctu Edith Piaf. Písně věhlasné francouzské šansoniérky přijede do Heroldovy síně zazpívat Maria Baíejová, kterou na Program doprovodí také Libuše Švormová předčítáním z knihy o Edith Piaf, kterou napsala Simoně Berteautová, nevlastní sestra francouzské královny šansonu, která se v prosinci 1915 narodila v ubohé pařížské čtvrti jako Edith Giovanna Gassionová. Umělecké Jméno Piaf, který tato drobná, jen necelých 150 centimetrů vysoká zpěvačka, dostala později, znamená v pařížském slangu vrabčáka. K ptačímu švitoření měl ale její zpěv daleko Měla silný v pouhých 48 letech zemřela na rakovinu, přišlo ji na poslední cestu na hřbitově Pere Lachaise vyprovodit 40 tisíc lidí. V Heroldově síni ve čtvrtek večer zazní šestnáct jejích šansonů včetně Harmonikáře. Růžového života. Já se vás ptám nebo Padám Padám. Koncert začne v půl osmé večer.
Mělnický deník, 8. 1. 2002