RABASOVA GALERIE RAKOVNÍK2010
Jiří Měchura
fotografie
Rabasova galerie v Rakovníku
Malá síň RG
5. září–20. října 1996
     Jiří Měchura se narodil v Praze, ale už 51 let žije v Jesenici a je naturalizovaný Jeseničák. Nakonec, kdo se rozhlédne po této výstavě, určitě pozná některá zákoutí Jesenice a okolí a v tom, myslím, je ta pravá doména Jirkových fotek, ten cit pro krásu místní krajiny a lidí, přestože jako městský člověk by měl fotit dejme tomu třeba Prahu.
     Jiří sám přiznává, že o fotografii se začal zajímat až v r. 1968. Chtěl aby jeho synové, až vyrostou, věděli jak vlastně vypadali, a tak začal fotit je a pak začal s fotografováním vůbec. V 70. roce už dělal fotografii vážněji a zřejmě měl úspěchy, protože v roce 1974 vyhrává bronzovou medaili na výstavě „Člověk a Černé moře“. V r. 1975 je to druhá cena v „Rallye Škoda“, v r. 76 celotrustová soutěž podniku TOS – čestné uznání a pak přichází Amfora, jejímž je členem a pak jeho první autorská výstava v roce 1978 v Mutějovicích a tak bychom mohli pokračovat dál a dál.
     Ze všech fotografií, které vytvořil, nejvíce upozorňuji na ty nejstarší, které dobře známe, které jsme viděli na Amfoře a myslím, že mají lidem moc co říci. Jsou doopravdy lidské a jsou z Jesenice. At už je to „Rybolov“, „Předjaří“ nebo „Na konci světa“. Dále bych upozornil na jeho cykly „Koniny“ o koníčkách, „Motokros“, „Cyklokros“, „Invalidé“ a „Rybáři“.
     Jirka je zajímavý svojí poezií fotografie a já ke konci každého roku velice netrpělivě čekám, jaké „PF“ rodina Měchurovic vymyslí. Kdo jste měl možnost jeho PF vidět víte, že je to zážitek z fotografie a k tomu i z mluveného slova.
     Nedávno byla zahajována výstava k 30 letům Amfory a zahajoval nám ji šéfredaktor Rakovnicka pan Ivo Mička. Po vernisáži mi jeden mládenec řekl: „Víš, ten Mička to řekl hezky, ale neřekl tam jednu věc, neřekl, co práce ten fotograf musí udělat, než ta fotografie je.“
     Čili já to napravuji po Ivovi. To co tady vidíte, to je vrcholek ledovce. Takový autor nejdříve musí vidět, vyfotografovat, vyvolat, udělat v temné komoře, nazvětšovat a pak sehnat někoho, kdo mu to vystaví. A nesmíme opomenout, že autor nejen vidí a pracuje, ale musí mít i zázemí. A to zázemí, což je rodina, manželka, to musí být trpělivé, protože přes týden se pracuje, chodí na zahrádku atd. a v neděli, kdy by se mělo jít s manželkou na procházku, tak se obsadí koupelna, nebo i menší místnost v domě, kterou všichni potřebujeme a tam se tvoří. Takže rodina musí chodit ven a fandit svému tátovi nebo synovi aby něco vytvořil.
Václav Hvězda

     Můj zájem o fotografii vznikl s narozením prvního syna v roce 1968. S vypůjčenou Flexaretou jsem začal fotografovat rodinné snímky a zároveň jsem se pokoušel zachycovat krajinu, sport a hlavně motorismus. To už jsem měl vlastní fotoaparát značky Exakta. Ze zájmu se stal nejen koníček, ale pořádný kůň. Nedovedl jsem si představit volný čas bez fotoaparátu. Dělal jsem téměř všechny směry fotografie.
     Moje posedlost mě přivedla mezi členy Amfory, kde jsem našel kamarády stejně ražené. V Amfoře jsem už 20 let. Původní pobláznění fotografií ochladlo, ale stále se těším každý druhý týden na schůzku našeho klubu. Dnes už fotím své tři syny méně, na řadu přišly dvě bezvadné vnučky a převážně živá fotografie.
     Snímek, který vznikl v pozdním odpoledni při toulkách přírodou, jsem nazval „Na konci světa“, není sice nejúspěšnější, ale mám k němu zvláštní soukromý vztah. Motokros má pro mne pořád své kouzlo pro svoji rychlost, napětí a neopakovatelnou atmosféru.
     Dnešní trend – barevná fotografie – je sice krásná, ale já zůstávám nadále fandou fotografie černobílé. Chtěl bych, aby nám vydržela co nejdéle.
Jiří Měchura
     
1.  Praha – Staroměstské náměstí   
2.  Motocross je nuda   
3.  Obyvatelé sídliště   
4.  Lety a pády   
5.  Starosti   
6.  Předjaří   
7.  Rybolov   
8.  Podzim   
9.  Obdiv   
10.  Tři kamarádi   
11.  Za kolik?   
12.  Předváděčka   
13.  Přehlídka   
14.  Balada   
15.  Unavený poutník   
16.  Úspěchy – Lvov 85   
17.  V trysku   
18.  Kamarádi   
19.  Handicap   
20.  Prodám?   
21.  Přijdou   
22.  Umělci   
23.  Odpolední koncert   
24.  Optimista   
25.  Zamyšlení   
26.  Návrat domů   
27.  Předjaří   
28.  Na konci světa   
29.  Lety a pády   
30.  Motocross