RABASOVA GALERIE RAKOVNÍK749
Jindřiška Radová, Život s keramikou
Nová síň pod Vysokou bránou
21. ledna – 13. března 2016
vernisáž 21. ledna 2016 v 16.00 h
     Výstava Jindřišky Radové (1925) v rakovnické Nové síni pod Vysokou bránou představuje shrnutí jejího rozsáhlého celoživotního díla. Rozšířený výběr z úspěšné výstavy z jara roku 2015 z pražské Novoměstské radnice vzniklé ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým museem, pod záštitou Ministra kultury Mgr. Daniela Hermana mohou návštěvníci shlédnout do poloviny března. V malých kolekcích předvede ukázky ze všech zásadních autorčiných obdobích její tvorby od uměleckých začátků na konci 40. let 20. století po současnost.
     V průběhu let pracovala JIndřiška Radová nejprve s malovanou majolikou. Věnovala se užité tvorbě zejména v padesátých a šedesátých letech dvacátého století.
     Spolupracovala s Karlovarským porcelánem n. p., pobočkou Royal Dux v Duchcově, kdy její návrhy drobných porcelánů vstoupily do tisíců domácností. Českou volnou keramickou plastiku obohatila rozsáhlou škálou glazur na porcelánových plastikách a na kameninových objektech s rostlinnými a zvířecími motivy v té době v Čechách unikátních.
     Fotograficky zdokumentované budou ve výstavě zastoupeny autorčiny realizace pro architekturu. Poslední léta se věnuje především tvorbě porcelánových reliéfů převážně s krajinnými motivy. Výstavu doprovází katatalog s bohatou obrazovou dokumentací.