Warning: fclose(): supplied argument is not a valid stream resource in D:\Sites\web_9333316471827453098126275\www\publ\book.php on line 117 Václav Zoubek – Václav Rabas ve sbírkách Rabasovy galerie
Katalog vydaných publikací v roce 1999
RABASOVA GALERIE RAKOVNÍK3
Václav Zoubek
Václav Rabas ve sbírkách Rabasovy galerie
1   2   3   4   5   6   7   8Léta zralosti
    Rabas umìlecky vyzrává až po ètyøicítce. Zintenzivnil kontakty s Prahou, kde si na Malé Stranì vedle domu Umìlecké besedy zaøídil obytný ateliér. Ve Výtvarném odboru UB zastával funkci pøedsedy deset let do roku 1935. Spolek tehdy sdružoval pøední osobnosti èeské kultury, mimo jiné V. Radu, V. Sedláèka, V. V. Nováka, ale vystavovali s nimi a byli také èleny J. Èapek, R. Kremlièka, F. Tichý, J. Šíma a V. Tittelbach.
    Zùstává v okruhu svých témat, mìní ale pracovní postup ve prospìch plenéru. Roku 1926 získal velkou zakázku ministerstva školství a národní osvìty na obraz Èeského støedohoøí. Za honoráø si mohl zakoupit motocykl, který mu usnadòoval malování v pøírodì.
    Námìty obrazù z konce dvacátých a z tøicátých let se rychle vyhraòují do nìkolika málo okruhù. Pøevládají panoramatické výhledy do krajiny Rakovnicka, k nim se øadí studie lesních interiérù, pohledy do sadù a na rùzná zákoutí Krušovic, zátiší a ojedinìlé figurální studie a navíc ještì obrazy z cest na Karlovarsko a do vzdálenìjších krajù republiky.
    Mezi lety 1925–35 vytvoøil podstatnou a nejhodnotnìjší èást své celoživotní tvorby. Doèkal se i uznání, jeho obrazy byly zaøazeny do reprezentativních expozic èeského umìní v zahranièí (1927 Varšava, 1930 Bienále v Benátkách, 1934 Vídeò – èestná cena Künstlerhausu).
    Podnikl studijní cestu do Paøíže. Samostatnì vystavoval r. 1932 v Alšovì síni UB v Praze (Léto v pøírodì) a v Obchodní akademii v Rakovníku. R. 1935 soustøedil do Obecního domu v Praze pøehled svého díla z let 1908–1935 a Umìlecká beseda mu vydala reprezentativní monografii.
    Výstava k padesátinám neznamenala v Rabasovì tvorbì žádný pøedìl, stejnì jako pøedtím pokraèoval v intenzivní práci v krajinì.
    Potvrdil své pøední místo v èeské kultuøe, ale pøibylo mu povinností. R. 1936 pøijal starostenství v Umìlecké besedì, která pøipravovala dva projekty celostátního významu: výstavu „Staré umìní na Slovensku“, na Pražském hradì r. 1937 a „Pražské baroko“ ve Valdštejnském paláci r. 1938. V návalu organizaèní práce si pøipravuje kolekce pro výstavy v zahranièí – Les Arts et la technique v Paøíži (Diplome d`honneur) a v Carnegie institutu v Pittsburghu.
    Na konci roku 1938 soustøedil v Alšovì síni výbìr krajinomaleb z okolí Krušovic pod názvem „Svému kraji“. Pøipomnìl tím veøejnosti, co se dìje, že jeho kraj, který vždy náležel k jádru Èech, se náhle stává pohranièním územím.
    Koncem tøicátých let zraje plán cyklu „Chleba“. Dvacet ètyøi pláten sleduje proces vzniku chleba od zemìdìlských prací, pøes mletí mouky k peèení a podávání pecnù. Rabas se tím vrátil k pokusùm o symbolické vyjádøení mýtu zemì – živitelky. Cyklus namaloval od jara do podzimu roku 1939 a hned ho vystavil v Alšovì síni UB v Praze a v Rakovníku.
    Léta okupace prožil v Krušovickém ústraní, jeho práce je soustøedìnìjší a prohlubuje úsilí o psychologický úèinek malby. Sleduje celoroèní cyklus promìn pøírody a nachází nové motivy. Malba se zjemòuje v koloritu i podání.
Warning: fclose(): supplied argument is not a valid stream resource in D:\Sites\web_9333316471827453098126275\www\publ\book.php on line 156