Warning: fclose(): supplied argument is not a valid stream resource in D:\Sites\web_9333316471827453098126275\www\publ\book.php on line 117 Ivo Mièka – Být sochaøem
Katalog vydaných publikací v roce 2000
RABASOVA GALERIE RAKOVNÍK10
Ivo Mièka
Být sochaøem
o životì a práci s Miroslavem Pangrácem
1   2   Nejranìjší vzpomínka   Trochu historie   Pangrácové   Rodina   Dìdeèkova dílna   Tøi králové   Doma   Krámek pana Knotka   Budu malíøem   První olejové barvy   V dílnì u Františka Nonfrieda   První sochy   Šachta   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   Paní Chudobová a Ditrichová   Do Bechynì   Škola   Pøijíždí i Pepa Pavlíèek   Boženka Sedláèková   Opìt u Nonfriedù   Jak jsem portrétoval Jana Rennera   Smìr AVU   Zkouška   Praha – hledá se byt   Škola   Vlastní ateliér   AVU   Laudovy korektury   Vyuèování   Klauzurní práce – „Vystìhovalci“   Speciálka   Další osobnosti   Max Švabinský   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   Nejkrásnìjší studentská soutìž   Závìr studia na Akademii   Rakovnické výstavy   Státnice   Vojna   Portrét Otýlie Beníškové   Dìti   Náhrobek Františka Škroupa   Karel Havlíèek Borovský a Karel Èapek pro Národní muzeum v Praze   ÂŽivot kráèí dál   Socha Gottwalda   Socha T. G. Masaryka pro Rakovník   Na závìr   35

První sochy

     Babí léto ještì dávalo nadìji na trochu tepla, všední èas. V práci se nedìlo nic neobvyklého, jeden z podzimních dnù roku 1941. Dnes si opìt Mirek øekl o vìtší kus hlíny, nese ji zabalenou v papíøe, šlape z práce. Pohazuje taškou, všechno jako jindy, a pøece ne. Žádné zakoukávání do výkladních skøíní, po kamarádech a kamarádkách, nìco ho žene domù. Tatínek mu pøece na dnešek slíbil novou upravenou špachtlièku, pár døívek si už poøídil sám, dobrá bude i ta ulomená lžíce… a vlastní prsty. Už se nemùže doèkat, až je zaboøí do poddajné hmoty a z hlíny se zaène nìco rodit. Už ví, co.
     Roztržitì zhltne obìd, nepøítomnì odpoví mamince, jaké to bylo v práci, a už ve svém koutku rozbaluje noviny, pøipravuje si obrázek Švabinského. Dává hlínì hrubý tvar zpola zahalené ležící ženy. Poprvé se v nìm rozleje ten nádherný pocit tvùrèího vzrušení, ta opojná droga, která se tì zmocní jednou provždy a pøenese tì, teï už kdykoliv se postavíš k hromádce sochaøské hlíny, do nádherného svìta fantazie.
     Povedlo se.
     „Maminko, tatínku, pojïte se podívat!“
     Netuší, že se právì rozhodl: Bude sochaø!
     Sošku pochválí i František Nonfried a stává se Mirkovi prvým rádcem a uèitelem. Navíc ochotnì svoluje, aby si dal ten ženský akt vypálit v keramické peci.
     Další úspìšné sochaøské pokusy jsou tu vzápìtí. Snad je to Mirkovou povahou, jistì i váleènou dobou, která dìtství brzy nastavuje dospìlé zrcadlo. Jeho sochy jsou vážné, nutící k zamyšlení.
     Plastika Louèení je pøedzvìstí lidické tragédie. Pøedstavuje maminku, která odjíždí, a dìti se s ní v pláèi louèí. Objevuje se plastika Metaøe, Žebráka… Žádní pejskové, koèièky, trpaslíci.
     „Hlavnì, Mirku, musíš dávat pozor, pokud budeš vypalovat,“ radíval František Nonfried, „abys v hlínì nemìl nic, co by mohlo shoøet, nìjaký drát nebo døívko.“
     I pøesto se stávalo, že ne každá práce vyšla z pece bez kazu a úhony. Zachovalo se jich pøesto dost. Husitští bojovníci podle Mikoláše Alše, studie vlastních rukou… Chce proniknout do tajù sochaøského umìní, døe, zkouší to znovu a znovu, dává si t잚í úkoly.
     Podle reprodukce pouhého profilu hlavy z jakési publikace o umìní rekonstruuje celý portrét renesanèní krásky a jednou pozve sousedovic dcerku na zahrádku a poprvé tvoøí podle živého modelu. Rudynka Pavlíèková. Kolik jich ještì bude následovat? Všechno je zatím poprvé, všechno obestøeno tajemnem nepoznaného.
     Na sádrové odlitky byl v keramické dílnì na slovo vzatým odborníkem pan Novotný.
     „Byl byste tak moc hodný?“ obrátil se na nìj Mirek s oním èerstvì dokonèeným renesanèním portrétem.
     „Hm, pìkný,“ uznale prohlíží Mirkovo dílo, „øíkᚠdo sádry?“ „Tak jo, ale zadarmo to nebude,“ dobírá si mladého sochaøe.
     Mirek je nekuøák, tatínek také, zato pan Novotný jich dovede za šichtu vybafat. Domluva je rychlá a Mirek má svùj první sádrový odlitek.
     S elánem a odvahou, která si tak ráda tyká s mládím, se pouští do portrétu Josefa Mánesa. Cítí se plný síly, všechno je dosažitelné, život se zdá být nádherným tvùrèím dobrodružstvím.
     Jenže válka si proklestila cestu i do idylické keramické dílny Nonfriedovy.
Warning: fclose(): supplied argument is not a valid stream resource in D:\Sites\web_9333316471827453098126275\www\publ\book.php on line 156