Warning: fclose(): supplied argument is not a valid stream resource in D:\Sites\web_9333316471827453098126275\www\publ\book.php on line 117 Ivo Mièka Být sochaøem
Katalog vydanch publikac v roce 2000
RABASOVA GALERIE RAKOVNK13
Ivo Mièka
Být sochaøem
o životì a práci s Miroslavem Pangrácem
1 2 Nejranìjší vzpomínka Trochu historie Pangrácové Rodina Dìdeèkova dílna Tøi králové Doma Krámek pana Knotka Budu malíøem První olejové barvy V dílnì u Františka Nonfrieda První sochy Šachta 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 Paní Chudobová a Ditrichová Do Bechynì Škola Pøijíždí i Pepa Pavlíèek Boženka Sedláèková Opìt u Nonfriedù Jak jsem portrétoval Jana Rennera Smìr AVU Zkouška Praha – hledá se byt Škola Vlastní ateliér AVU Laudovy korektury Vyuèování Klauzurní práce – „Vystìhovalci“ Speciálka Další osobnosti Max Švabinský 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 Nejkrásnìjší studentská soutìž Závìr studia na Akademii Rakovnické výstavy Státnice Vojna Portrét Otýlie Beníškové Dìti Náhrobek Františka Škroupa Karel Havlíèek Borovský a Karel Èapek pro Národní muzeum v Praze Život kráèí dál Socha Gottwalda Socha T. G. Masaryka pro Rakovník Na závìr 35

AVU

     V té dobì pùsobí na Akademii výtvarných umìní skuteènì vynikající profesorský tým.
     Dìjiny umìní pøednášel V. V. Štech. Vodil studenty po Praze, upozoròoval na architekturu, probouzel, pokud snad u nìkoho ještì chybìla, lásku k èeskému umìní.
     „Hoši,“ øíkával èasto, „má-li být vaše umìní svìtové, musí být nejdøív hluboce národní.“
     Jednou pro své žáky udìlal ètrnáctidenní výlet na Moravu a za ten èas navštívili snad všechny nejznámìjší pamìtihodnosti – Brno, Kromìø힅 – zastavili se v rodném domì malíøe Maxe Švabinského. V Novém Mìstì na Moravì navštívili místo narození Jana Štursy, zajelo se i do zcela neznámých obcí, tedy pro studenty. V. V. Štech byl doma v každém kostelíèku, vìdìl o každém významnìjším objektu. A kolik tu znal lidí a lidi jeho. Kamkoli pøijeli, okamžitì se k nìmu hnali, šastní, že navštívil právì jejich ves. A on snad znal opravdu všechno, kdejakého kostelníka v té nejposlednìjší vesnièce, a když právì nebyl po ruce, sáhl najisto pro klíè od kaplièky nìkam nad dveøe a on tam opravdu pod trámem byl. Otevøeli si, prošli kostelíèek a pak pan profesor opìt klíè zasunul na své místo, a když se kostelník nebo faráø objevili, pozdravili se srdeènì, plni úcty jeden k druhému.
     Pøi pøednáškách promítal profesor Štech studentùm diapozitivy. Nìkdy se žákù vyptával, odkud pocházejí.
     „Z Rakovníka? Tak si pamatujte, že v kostele máte kazatelnu z jednoho kusu pískovce a že ji dìlal …“
     V. V. Štech byl dobrým pøítelem sochaøe Jana Štursy, èasto s nadšením o nìm vyprávìl. Tìžce nesl, když tento velikán našeho umìní v roce 1925 dobrovolnì odešel z tohoto svìta.
     „To byla velká ztráta pro naše umìní. Pokud jsem se v životì nìkdy potkal s géniem, pak to byla osobnost pana Štursy. Kdyby byl národnosti francouzské, byl beze sporu svìtovì uznávaným sochaøem. Ale byl Èech, nevím, proè se naše umìní neumí ve svìtì tak prosadit,“ jsou jeho slova.
     Nejvíce se ovšem do Mirkova života zapsali páni profesoøi, s nimiž pøišel do styku nejèastìji – Lauda a Pokorný.
     Jan Lauda byl typem lidového profesora, takový bodrý chlap, a pøitom velký kumštýø. Z jeho korektur mìli studenti dlouho panickou hrùzu, a až pozdìji poznali, že tu pøísnost na nì tak trochu hrál, což na Mirkovu generaci vùbec nemusel.
Warning: fclose(): supplied argument is not a valid stream resource in D:\Sites\web_9333316471827453098126275\www\publ\book.php on line 156