Warning: fclose(): supplied argument is not a valid stream resource in D:\Sites\web_9333316471827453098126275\www\publ\book.php on line 117 Ivo Mièka – Být sochaøem
Katalog vydaných publikací v roce 2000
RABASOVA GALERIE RAKOVNÍK7
Ivo Mièka
Být sochaøem
o životì a práci s Miroslavem Pangrácem
1   2   Nejranìjší vzpomínka   Trochu historie   Pangrácové   Rodina   Dìdeèkova dílna   Tøi králové   Doma   Krámek pana Knotka   Budu malíøem   První olejové barvy   V dílnì u Františka Nonfrieda   První sochy   Šachta   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   Paní Chudobová a Ditrichová   Do Bechynì   Škola   Pøijíždí i Pepa Pavlíèek   Boženka Sedláèková   Opìt u Nonfriedù   Jak jsem portrétoval Jana Rennera   Smìr AVU   Zkouška   Praha – hledá se byt   Škola   Vlastní ateliér   AVU   Laudovy korektury   Vyuèování   Klauzurní práce – „Vystìhovalci“   Speciálka   Další osobnosti   Max Švabinský   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   Nejkrásnìjší studentská soutìž   Závìr studia na Akademii   Rakovnické výstavy   Státnice   Vojna   Portrét Otýlie Beníškové   Dìti   Náhrobek Františka Škroupa   Karel Havlíèek Borovský a Karel Èapek pro Národní muzeum v Praze   ÂŽivot kráèí dál   Socha Gottwalda   Socha T. G. Masaryka pro Rakovník   Na závìr   35

Státnice

     Kalendáø zaèal odeèítat dny roku 1951, posledního studentského. Mirkovi bylo jasné, že musí pøedložit sochu, která by sdìlila jasnì a bez dalšího vysvìtlování, co zná a umí, že pìt let studia nepromarnil. Co by to jen mìlo být? Dìlal právì svoji „Pionýrku“, když se jako vždy v pantoflích pøiblížil profesor Pokorný. Postál, ale neøekl tentokrát své „je to pìkný, je to pìkný“, zato ono osudové „co“ rozhodl za Mirka: „Pangrác! Jako státnice bude hodnocena Pionýrka!“ A byl konec trápení, s èím pøedstoupit pøed komisi v závìreèném úètování.
     Všechny studenty èekaly zkoušky z dìjin umìní, anatomie a obávané perspektivy.
     Tu „Pionýrku“ dìlali pochopitelnì jako jeden z úkolù všichni z roèníku, ale Mirkova se zdála profesoru Pokornému nejlepší. Nechal ji odlít do sádry, no a nakonec s ní Mirek absolvoval. Sám od sebe si na úplný závìr udìlal skupinu „Pieta na barikádì“.
     Louèení se školou, kamarády, profesory. Hlavou mu letí vzpomínky. Tøeba ta, když navštìvoval v osobním ateliéru milovaného profesora Pokorného. K nìmu už to nebylo tak tìžké se dostat, jenže pro Mirka každá z tìchto návštìv znamenala moc.
     Karel Pokorný zdìdil tenhle ateliér po Myslbekovi. Ten si ho nechal pøi vzniku nové budovy Akademie postavit podle vlastního návrhu a s proporcemi skuteènì velkorysými. Sloužil mu doživotnì. Když zemøel, tvoøil tu nìjaký èas další z èeských sochaøských velikánù – Jan Štursa, po Štursovi Kafka, Španiel a nakonec Pokorný – poslední z Myslbekových žákù.
     Dostal jej v padesátých letech a užíval kolem desíti let. Studium u nìho bylo mnohem klidnìjší než u Laudy. Mirek dodnes slyší: „Když má umìlec vytvoøit nìjaké vážné dílo, musí být udìláno tak, aby je národ pøijmul, aby mu chutnalo. Tøeba na Václavském námìstí kdyby stál abstraktní svatý Václav, lidi by øekli – tohle tedy ne, to nechceme…“
     Nebyl proti abstrakci, øíkal, že každé umìní má dostat šanci, ale zároveò si najít pro svou prezentaci správný prostor.
     „Abstrakce mùže žít v moderní architektuøe, v moderním prostoru, umìní má pøinášet radost, povznášet, ne ubíjet, deprimovat. Když dìlám pomník nìkoho, mìl by se s tou osobností v díle také divák setkat.“
     To mluví Mirkovi ze srdce, téhle filozofii umìní chce zùstat vìrný také on po celý sochaøský život.
     Do nìho si ze školy nese v srdci i dva velké vzory – Švabinského a Štursu. Jeden druhého kreslil a modeloval. Švabinský udìlal v závìru života krásnou kresbu, jak Štursa sedí v ateliéru, v ruce kus hlíny, za sebou jednu ze svých plastik.
     Štursa na oplátku vymodeloval Švabinského a tahle krásná busta je na Švabinského hrobì na Vyšehradì.
     Tihle dva coby sudièky urèili Mirkovi smìr tvorby – lásku k realistickému umìní, lásku k èeskému umìní a kumštýøskou poctivost.
Warning: fclose(): supplied argument is not a valid stream resource in D:\Sites\web_9333316471827453098126275\www\publ\book.php on line 156