Warning: fclose(): supplied argument is not a valid stream resource in D:\Sites\web_9333316471827453098126275\www\publ\book.php on line 117 Alena Škoudlínová Významné krajinné prvky okresu Rakovník
Katalog vydanch publikac v roce 2001
RABASOVA GALERIE RAKOVNK21
Alena Škoudlínová
Významné krajinné prvky okresu Rakovník
1 Lom Bedlno Hokovská stráò Bahna u Pøílep Lom Drahouš Lom Soseò Lom Kosobody Dìkovská stráò Viklan u Jesenice U Svaté trojice Údolí východnì Soudného vrchu Stráò v lokalitì Ledence Šmikousy bývalý rybník U Šmikous Lubná Nad Skalkou Niva Novodvorského potoka V Hané Nad Nádrží Babí doly Teplá stáò Na stráni Nový dvùr Botanická zahrada Louky podél Ostroveckého potoka Stráò Kalivody Stráò Mšec Øevnièovská stráò Èertùv kámen Lhotský lùmek Zelený dùl Boží kámen Louky Pod lesem Sad v poli u skládky Niva a rybník Lány Remíz U trati Petrovická stráò Stráò Vrbice Konopas Na ladì Pecínov Niva Klíèavy Šibenièní vrch Niva Rynholeckého potoka 29. U Svaté trojice
Katastrální území:Rakovník
Celková výmìra:1,2827 ha
Datum registrace:8. 3. 1995
Dùvod registrace:horní èást sprašové rokle, refugium stepních druhù rostlin a teplomilného stepního hmyzu. Krajinotvorný význam.

     Území Jilského okruhu a jeho okolí tvoøí prastaré polní kultury a svahy vytvoøené bývalou terasou Rakovnického potoka. Svahy sloužily døíve pøevážnì jako pastviny, èímž bylo docíleno úèinného a rovnomìrného pùsobení na vegetaci po celá staletí. To vedlo k ustálení jejího druhového složení a struktury.
     Území má mimoøádný význam jako refugium stepních druhù rostlin a bezobratlých. Je genofondovou bankou, odkud se hlavnì létající druhy hmyzu šíøí i do okrajových èástí mìsta. Tak se projevuje zejména otakárek fenyklový, vzácné druhy vøetenušek a dlouhozobka svízelová. Dále jsou zde baboèky bílé C, osiková, admirál, bodláková, hranostajník vrbový, pøástevník medvìdí. Z broukù je èastý zlatohlávek zlatý.
     Žije zde ještìrka obecná, slepýš køehký, ropucha zelená, hnízdí tu koroptev polní, bažant obecný, køepelka polní, uhýk obecný, straka obecná. Je zde i skøivan polní, strnad obecný, pìnice hnìdokøídlá a pokøovní, drozd zpìvný a další. Savci jsou zastoupeni pøedevším myšicí køovinnou, norníkem rudým, hrabošem polním a zajícem obecným.
     Køovinné porosty jsou složeny z rùzných druhù planých rùží, hlohù a trnky. Pøirozené travinné porosty se skládají z teplomilných druhù jako jsou váleèka prapoøitá, starèek pøímìtník, øepík lékaøský, hvozdík kartouzek, chrpa luèní, zdravínek èervený jarní, svízel siøišový, štírovník rùžkatý, len luèní, jetel prostøední a lipnice úzkolistá. Je zde i vøes obecný, pavinec modrý, lnice kvìtel, komonice bílá, øada druhù jestøábníkù a dalších rostlin.



Warning: fclose(): supplied argument is not a valid stream resource in D:\Sites\web_9333316471827453098126275\www\publ\book.php on line 156