Warning: fclose(): supplied argument is not a valid stream resource in D:\Sites\web_9333316471827453098126275\www\publ\book.php on line 117 Václav Zoubek Václav Rabas ve sbírkách Rabasovy galerie
Katalog vydanch publikac v roce 1999
RABASOVA GALERIE RAKOVNK5
Václav Zoubek
Václav Rabas ve sbírkách Rabasovy galerie
1 2 3 4 5 6 7 8    Postavení malíøského díla Václava Rabase v naší kultuøe je témìø nemìnné.
    V èase, kdy tvoøil, tedy v první polovinì 20. století, prošla naše zemì øadou spoleèenských zvratù. K politickému osamostatnìní èeského národa a vytvoøení vlastního státu musíme pøipoèítat rozhodné rozšíøení modernistických idejí smìøujících k dalekosáhlým promìnám zpùsobu života, kulturních hodnot, ale i pøedstav uspoøádání spoleènosti. Rabasùv postoj k tomuto procesu byl, jak sám pøiznával, zdrženlivý. Aktuální podnìty avantgardních smìrù malby nepøijímal bez výhrad, ale úplnì je neodmítal. S venkovskou uvážlivostí se upínal k jistotám tradice, vybíral si z ní však v duchu nové doby.
    Už sama základní idea Rabasova díla vyrùstá z dozvukù národního hnutí minulého století. Hluboko v akademické malbì devatenáctého století musíme hledat koøeny Rabasových figurálních alegorií, koneènì i krajináøské studie navazovaly na impresionismus. Pøijal cézannovské principy výstavby prostoru a barevné kompozice obrazu. Ve dvacátých letech byl ovlivnìn myšlenkami tzv. „sociálního umìní“ a nìkteré malby z poèátku ètyøicátých let nesou stopy magického realismu.
    Všechno vstøebával bez ostrých obratù. Nové postupy pøibíral v rámci variací stálých témat, kterými se jeho dílo postupnì prohlubovalo a rostlo. Právì dùslednost, s níž trval na jediném velkém tématu, a setrvávání v hranicích, jež si na poèátku stanovil, patøí k základním rysùm, pro které byl a je poøád kladnì pøijímán.
    Rabas vyšel z venkovských pomìrù, až do konce støedoškolských studií nepoznal nic, co by pøesahovalo životní a pracovní problémy zemìdìlcù na vsi èi obyvatel starosvìtského zapadlého mìsteèka.
    S bohatším kulturním dìním se setkává teprve po pøíchodu do Prahy. Uèitelùm na Akademii se svìøil s dùvìrou a pøijal jejich lekce. Zároveò se ale mezi vrstevníky v Umìlecké besedì podílel na formulaci generaèního programu. Tehdy se rodil i Rabasùv osobní tvùrèí zámìr, založený na vlastní zkušenosti a na podnìtech prostøedí, ze kterého vyšel. Své pøesvìdèení demonstroval pøesídlením do Krušovic. Neztrácel však kontakt s aktuálním dìním.
    V první fázi díla, do konce dvacátých let, spoèívá Rabasova pracovní metoda na ateliérové práci, studuje jednotlivé detaily zvl᚝ a vytváøí z nich stylizované, èasto rozmìrné kompozice. Definitivní obraz pøedcházejí a èasto i následují variace v kresbách, akvarelech, temperách, v grafice a plastice. Dominuje figura, do ní se soustøeïuje sdìlení obsahu obrazu.
    Èasem se Rabasova metoda mìní, stále zesiluje význam plenérové práce v krajinì. Èerpá výrazovou sílu z bezprostøedního kontaktu s realitou. Jeho díla ale nejsou pouhým pøepisem vidìného.
    Krajina kolem Krušovic není výrazná, Rabas ji charakterizoval pojmem „zemì neromantická“. Mírnì zvlnìný terén, pole a typické èervenice a ploché zalesnìné høebeny nevysokého pohoøí Džbán. Malíø pøijímal do obrazù pøedevším jednotlivé morfologické prvky a pomìrnì pøesnì je charakterizoval. Ještì dnes lze vyhledat a urèit, o který motiv se jedná, i když se v krajinì zmìnila parcelace i porosty. K lineárnímu rozvržení obrazu využíval struktury, které vytváøela sí cest a mezí a ponìkud svobodnìji zacházel s koloritem. Vycházel z reálných škál rezavých èervení, ostrých zelení a hlubokých modøí.
    Barva se mu od tøicátých let stala podstatným výrazovým prostøedkem. Krátce pøed svými padesátinami dosahuje vrcholu. Suverénnì komponuje básnivé oslavy selského života a svého kraje.
    Další Rabasova tvorba je už jen promìòování a prohlubování tohoto objevu. Vedle práce v plenéru se však vrací k pokusùm o alegorické vyjádøení podobných témat v cyklech Chleba a Píseò míru.
Warning: fclose(): supplied argument is not a valid stream resource in D:\Sites\web_9333316471827453098126275\www\publ\book.php on line 156