Warning: fclose(): supplied argument is not a valid stream resource in D:\Sites\web_9333316471827453098126275\www\publ\book.php on line 117 Deset let okresního pozemkového úøadu Rakovník
Katalog vydanch publikac v roce 2001
RABASOVA GALERIE RAKOVNK5
Deset let okresního pozemkového úøadu Rakovník
uspoøádávání vlastnických vztahù a tvorba krajiny
1 Úvod Charakteristika okresu Rakovník Pùsobnost a struktura okresního pozemkového úøadu 2 3 4 5 6 Restituce zemìdìlského majetku Pøehled o stavu restitucí Vytyèování pozemkù v pùvodních hranicích Pozemkové úpravy Pøírodní pomìry okresu Rakovník Jednoduché pozemkové úpravy formou zatímního užívání Jednoduché pozemkové úpravy s výmìnou vlastnických práv Komplexní pozemkové úpravy Pøehled dokonèených a rozpracovaných KPÚ Realizace pozemkových úprav a výstavba spoleèných zaøízení

Charakteristika okresu Rakovník

     Okres Rakovník je pátým nejvìtším okresem Støedoèeského kraje, ležícím na jeho severozápadním okraji.Sousedí s okresy Kladno, Beroun, Rokycany, Plzeò-sever a Louny. Na 930,29 km2 zde žije 53 867 obyvatel, z toho v okresním mìstì 17 425. Pøi hustotì osídlení 58 stálých obyvatel/km2 se tak jedná o nejménì zalidnìnou èást kraje. Díky malebné krajinì a zachovalému pøírodnímu prostøedí je však okres významnou rekreaèní oblastí, o èemž svìdèí i množství rekreaèních objektù na jeho území. Celkem se v okrese nachází 85 obcí, které spravují 123 katastrálních území, pøièemž ze 71,8% se jedná o obce do 500 obyvatel. Ve dvou obcích se statutem mìsta (Rakovník a Nové Strašecí) žije 31,9% veškerého obyvatelstva.
     Jako správní celek je souèasný okres Rakovník výsledkem správního uspoøádání z roku 1960. Mìsto Rakovník bylo vždy centrem samostatné správní jednotky, jejíž rozloha a uspoøádání se však v prùbìhu èasu nìkolikrát zmìnily. Až témìø do poloviny 19.století byl Rakovník centrem Rakovnického kraje, rozprostírajícího se od Kralovic na západì až po západní okraj Prahy. Aktuální stav je tedy zatím poslední a zažitou variantou, spojující centrální Rakovnicko s oblastmi Køivoklátska, Novostrašecka, Poddžbánska, Èistecka a Jesenicka, které se v minulosti èasto vyvíjely oddìlenì.
     Dopravní osu okresu jednoznaènì tvoøí silnice I. tøídy è. 06 Praha – Karlovy Vary, pøièemž její význam po vybudování dalšího úseku rychlostní komunikace z Nového Strašecí smìrem na západ ještì vzroste. Na ní je prostøednictvím silnic è. 227 a è. 229 napojeno i mìsto Rakovník, které je prùmyslovým centrem okresu. Významná je i tìžba nerostných surovin, která je soustøedìna v prostoru Nové Strašecí – Rynholec a Rakovník, kde jsou tìženy velice kvalitní žáruvzdorné jílovce, tzv. lupky. V prùmyslu pracuje více jak 32% obyvatelstva, pøes 7% pracuje ve stavebnictví a kolem 49% ve službách. Podíl pracovníkù v zemìdìlství a lesnictví èiní pøes klesající tendenci kolem 11% a je tak nejvìtší ve Støedoèeském kraji. Je logickým výsledkem struktury území okresu a možností jeho využití.
     Lesy pokrývají 39,6% plochy okresu, na Køivoklátsku však jejich podíl stoupá na zhruba 63%. Vedle nesporného komerèního významu tìžby døeva jsou však na okrese silnì zvýraznìny ostatní funkce lesa vèetnì jeho krajinotvorného významu. Hospodáøské lesy pøedstavují kolem 56%, lesy zvláštního urèení tvoøí 40% a zbylá 4% pøedstavují lesy ochranné.
     Podobnì jako lesnictví pøestavuje i zemìdìlství sektor, který pøes menší ekonomický význam plní jinak tìžko zastupitelné funkce, nebo zamìstnává významnou èást venkovského obyvatelstva a podílí se na udržování kulturní krajiny. Podíl zemìdìlské pùdy èiní 52,5% z celkové výmìry okresu, pøièemž více jak 84% pøedstavuje orná pùda. Severní èást okresu je navíc významnou chmelaøskou oblastí a porosty chmelnic, jejichž výmìra pøekraèuje 5% zemìdìlské pùdy, jsou prvkem, který významným zpùsobem ovlivòuje krajinný ráz v území a jeho sezónní dynamiku. Trvalé travní porosty, které v úhrnu nepøesahují 7% výmìry zemìdìlské pùdy, jsou soustøedìny pøevážnì do oblastí s nižší bonitou pùd a pøevahou svažitých pozemkù, jako je Køivoklátsko a Jesenicko.
     Jako dùsledek distribuce druhù pozemkù a konfigurace terénu je více jak polovina zemìdìlské pùdy na okrese ohrožena vodní èi vìtrnou erozí, z toho zhruba 10% silnì. Odvodnìní pozemkù bylo v minulosti provedeno na 14,7% plochy a zavlažované plochy zaujímají pouze 1,7% zemìdìlské pùdy, a to vesmìs ve chmelnicích.
     Z hlediska výrobních typù patøí okres Rakovník z 61% do výrobní oblasti bramboráøské a zbývajících 39% náleží do výrobní oblasti øepaøské. Vedle chmele jsou zde nejvýznamnìjšími plodinami pšenice, kukuøice na zeleno, z technických plodin øepka, jejíž osevní plochy mají zvìtšující se tendenci, dále luskoviny, v menší míøe brambory a žito. Živoèišná výroba je postavena na produkci drùbeže a prasat, dále je chován skot a ovce. Zemìdìlská výroba je vesmìs zajišována farmáøi nebo zemìdìlskými podniky do sta pracovníkù. Vedle Školního statku Lány je nejvìtším zemìdìlským podnikem na okrese Chmel v. o. s. Praha se sídlem v Mutìjovicích s 98 zamìstnanci, hospodaøící na 2470 ha zemìdìlské pùdy. Dalšími vìtšími zemìdìlskými podniky jsou Družstvo Agrochmel Knìževes s 89 zamìstnanci, hospodaøící na 1325 ha a Agro Javorna Èistá, s. r. o., se 68 zamìstnanci, hospodaøící na výmìøe 1707 ha.
     Zachovalá krajina a zdravé životní prostøedí jsou patrnì nejvìtšími devizami okresu Rakovník. Svìdèí o tom nejen 32 vyhlášených maloplošných chránìných území a 110 položek v kategorii památných stromù, ale pøedevším to, že 32 472 ha je souèástí chránìné krajinné oblasti Køivoklátsko. Na území okresu se tedy nachází více jak polovina tohoto zvláštì chránìného území a správa CHKO zde má ve Zbeènì své sídlo. V oblasti pùsobnosti okresního pozemkového úøadu se navíc nachází podstatná èást pøírodních parkù Džbán a Jesenicko. Zemìdìlská pùda a lesy jsou dùležitou souèástí krajiny a pøedstavují obnovitelný pøírodní zdroj, který souvisí se specifickými pøírodními pomìry a historií hospodaøení v území.
Warning: fclose(): supplied argument is not a valid stream resource in D:\Sites\web_9333316471827453098126275\www\publ\book.php on line 156