Warning: fclose(): supplied argument is not a valid stream resource in D:\Sites\web_9333316471827453098126275\www\publ\book.php on line 117 Obnovené památky na okrese Rakovník
Katalog vydanch publikac v roce 1997
RABASOVA GALERIE RAKOVNK4
Obnovené památky na okrese Rakovník
1 2 3 4 pøehled Branov Drahouš Drahouš Hokov Hoøesedly Hoøovièky Hoøovièky Høebeèníky Høedle Chr᚝any Jesenice Jesenice Kalivody Knìževes Kolešovice Kolešovice Kolešovice Kolešovice Kolešovice Kostelík Krakov Krakovec Krušovice Krušovice Krty Køivoklát Køivoklát Lány Lány Lišany Mìsteèko Mìsteèko Mìsteèko–Požáry Mšec Mšec Mutìjovice Nesuchynì Nové Strašecí Nové Strašecí Nové Strašecí Nové Strašecí Olešná Olešná Otìvìky Petrovice Petrovice Podboøánky Podboøánky Rakovník Rakovník Rakovník Rakovník Rakovník Rakovník Rakovník Rakovník Rakovník Rakovník Rakovník Rakovník Rakovník Rakovník Rakovník Rakovník Rousínov Roztoky–Leontýn Roztoky–Leontýn Øevnièov Senomaty Skryje Skryje Skøivaò Slabce Slabce Slabce Smilovice Smilovice Srbeè Sýkoøice Tlesky Tøtice Veclov Velká Chmelištná Všesulov Všesulov Všetaty Zbeèno Zbeèno Zbeèno Zbeèno Žïár 5 6

Památkový fond na okrese Rakovník

Mezi historickými poklady Rakovnicka pøesahuje místní význam jen hrad Køivoklát, ale i ostatní kulturní památky mají nezastupitelnou úlohu v obrazu krajiny a jednotlivých sídel.

Státní památková péèe se vztahuje na 78 kostelù a kaplí, jeden hrad, sedm hradních zøícenin, ètrnáct zámkù, 18 mìstských a 31 venkovských domù, 57 pomníkù a soch, tøi stavby mìstského opevnìní, 9 archeologických lokalit, 8 technických památek (mlýnù, dvorù atd.) a 2 høbitovy.

Ty dvì stovky vybraných objektù pøedstavují pouze malièký zlomek ze všech staveb na okrese, pøesto péèe o nì je obtížná. Jsou soustavnì ohrožovány jakoby jen ony bránily rozvoji sídel, podnikání, rekreaci a nevím èemu ještì.

Kostely a kaple jsou pokladnicemi kulturních tradic a nejhodnotnìjšími architektonickými a urbanistickými dominantami té které vesnice nebo mìsta. S pokraèujícím zesvìtštìním duchovního života však ztrácejí svùj pùvodní význam spoleèenského støediska celé obce. Církve se chovají pragmaticky, mají zájem jen o chrámy kde je dostatek vìøících, a kde se slouží mše, tìch na Rakovnicku není mnoho. Ostatní živoøí a nezbývá, než aby jejich údržbu iniciovali památkáøi.

Opaèné problémy jsou s obytnými a hospodáøskými budovami. Z neznalosti, ale èasto i v dojmu, že jako vlastníci mohou dìlat cokoli je napadne, se jejich majitelé snaží provádìt adaptace objektù aby je mohli lépe využívat. Pøitom bere za své jejich památková hodnota.

Degeneraci památek zpùsobuje mizení tradièních øemesel a dovedností, ale èasto i neschopnost památkáøù najít rozumný kompromis mezi požadavky ochrany a pøedstavou majitele stavby. Právì to je nejnároènìjší úkol památkáøe, který vyžaduje odbornou erudici, invenci i diplomatické schopnosti. Zvláštì odstrašující a bohužel ne ojedinìlé pøípady jsou ty, kdy po neúspìšném jednání se majitel rozhodne nechat památku zchátrat tak, že nakonec jediným øešením je demolice.

Podstatnì komplikovanìjší je ochrana movitého kulturního dìdictví. Zahrnuje velmi rùznorodý materiál od listin v archivu, pøes umìlecké a kultovní pøedmìty, doklady životního zpùsobu až po výrobní zaøízení. V každé normální spoleènosti existuje pøirozený obìh (pohyb) tìchto pøedmìtù, který je jen èásteènì regulovaný institucemi zøízenými pro jejich shromažïování a údržbu (archivy, muzea, galerie, ústavy pam. péèe.)

Zatímco v odborných institucích se péèe o sbírky památek oživila, u zbývajících majitelù se vymyká kontrole. Pøesuny chránìných památek nejsou evidovány (ani nemohou být) a není ani pøehled o tom, v jakém jsou stavu. K chaosu pøispívá neobyèejný nárùst kriminality. Mnohé památkové objekty jsou olupovány o svùj mobiliáø, který èasto okamžitì mizí v zahranièí. Slabou útìchou mùže být to, že tyto památky obvykle nejsou znièeny, naopak teprve teï, když se staly zbožím, je jim koneènì vìnována náležitá péèe. Pøesto se tak ztrácí mnoho dùležitých dokladù naší historie.

Státní památková péèe na okrese Rakovník je vykonávána prostøednictvím Okresního úøadu. Ten vydává rozhodnutí o veškerém nakládání s památkou, zøizuje odborné instituce spravující movité kulturní památky a distribuuje státní pøíspìvky na údržbu nemovitých památek. Státní pøíspìvky jsou nejúèinnìjším nástrojem. V posledním pìti až šestiletém období se maximální pozornost vìnovala tzv. církevním památkám, dùvod jsem naznaèil v úvodu a další byl jejich havarijní stav zpùsobený nezájmem v minulosti nebo prostou degenerací materiálù, z nìhož jsou vytvoøeny v agresivním prostøedí. Vynaložené prostøedky však budou ztracené, pokud se neobnoví vztah obcí ke svým památkám, a pokud si správci památek neuvìdomí, že drobná, ale dùsledná údržba je o mnoho levnìjší než generální oprava.

V. Zoubek
Warning: fclose(): supplied argument is not a valid stream resource in D:\Sites\web_9333316471827453098126275\www\publ\book.php on line 156