Kudy z nudy logo Středočeský kraj logo Rakovník logo

Heroldův rakovník 2005

ikonka kalendáře Datum akce

11. 9. 2005

ikonka lokace Místo konání

- přehled -

Heroldův rakovník 2005

Tanvaldské hudební jaro

Martinů fest

Bystřické zámecké slavnosti

Festival komorní hudby Český Krumlov

Královský hudební festival Zlatá koruna

Pražské komorní slavnosti

Heroldův Rakovník

Trutnovský podzim

Program / Autoři


České kulturní slavnosti, jako esence duchovních hodnot českého národa prezentovaná předními českými i zahraničními umělci, vznikly v roce 2002 spojením významných českých festivalů při zachování jejich vlastních tradičních identit.

Pořadatelé festivalů

TANVALDSKÉ HUDEBNÍ JARO – Tanvald

MARTINŮ FEST – Polička

DVOŘÁKOVA OLOMOUC – Olomouc

BYSTŘICKÉ ZÁMECKÉ SLAVNOSTI – Bystřice p. Hostýnem

FESTIVAL STARÉ HUDBY – Český Krumlov

PRAŽSKÉ KOMORNÍ SLAVNOSTI – Praha

HEROLDŮV RAKOVNÍK – Rakovník

TRUTNOVSKÝ PODZIM – Trutnov

spatřují význam tohoto propojení v jednotné podpoře takového umění, které pozitivně ovlivňuje kvalitu našeho každodenního života, našeho myšlení a tím i morální profil celé společnosti.

Dalším jednotícím atributem, v souvislosti s narůstající celoevropskou ekonomickou a společenskou globalizací, je společná potřeba systematické podpory národního umění tj., umění, které představuje a dále rozvíjí tvůrčí a interpretační tradice Čechů, Moravanů a Slezanů.

Duchovní a uměleckou záštitu poskytl těmto slavnostem čestný výbor složený z významných osobností českého kulturního života: prof. Zuzana Růžičková (cembalo), prof. Ivan Moravec (klavír), prof. Jiří Bělohlávek (dirigent), herec Radovan Lukavský, akad. malíř Josef Jíra a publicista Ivan Medek.

Nemalý přínos tohoto sloučení nacházejí jednotliví pořadatelé, v dnešním politickoekonomickém prostoru, ve vzájemné podpoře a předávání zkušeností při vyhledávání finančních zdrojů, jež jsou nezbytným předpokladem pro realizaci takto kvalitních kulturních pořadů.

Dramaturgická rozmanitost Českých kulturních slavností, koncipovaná ve prospěch všeobecné vzdělanosti českého národa, oslovuje široké vrstvy kulturní veřejnosti všech věkových generací. Vedle komorních a orchestrálních koncertů, pořadů pro mládež, divadelních představení a výstav obrazů předních českých výtvarníků, jsou festivaly provázeny i koncerty ostatních žánrů. Folkové či jazzové večery, stejně tak jako prezentace různých etnických projevů, se staly samozřejmostí dramaturgie Českých kulturních slavností. Hlavním dramaturgem je violoncellista Jan Páleníček.

Program :

Neděle 11. 9. 2005

18.00 hod. – Nová síň pod Vysokou bránou – Středočeské sdružení výtvarníků – vernisáž členské výstavy

19.00 hod. – Heroldova síň – Pražské dechové kvinteto

Úterý 13. 9. 2005

19.00 hod. – Heroldova síň – Pěvecký recitál Zdeny Kloubové a Jitky Čechové

Čtvrtek 15. 9. 2005

19.00 hod. – Heroldova síň – Kvinterna

Pátek 16. 9. 2005

19.00 hod. – Heroldova síň – Moravské klavírní trio

Sobota 17. 9. 2005

11.00 hod. – Husovo náměstí – Divadlo v pytli – Archa Noemova

(Za nepříznivého počasí Heroldova síň)

Neděle 18. 9. 2005

19.00 hod. – Sál Kulturního centra – Jihočeská komorní filharmonie

dirigent: Stanislav Vavřínek

sólista: Václav Vonášek – fagot