Kudy z nudy logo Středočeský kraj logo Rakovník logo

Ikonka plátna Zdeněk Kříž – obrazy

ikonka kalendáře Datum akce

19. 4. 2001

ikonka času Čas začátku

16:00

ikonka lokace Místo konání

Výstavní síně RG

Zdeněk Kříž – obrazyZdeněk Kříž – obrazyZdeněk Kříž – obrazyZdeněk Kříž – obrazyZdeněk Kříž – obrazyZdeněk Kříž – obrazyZdeněk Kříž – obrazyZdeněk Kříž – obrazy

Zdeněk Kříž žije na rodném mlýně v Církvici u Zásmuk. Tady se už Polabí proměňuje. Údolí a strže se zařezávají hlouběji. Na stráních se objevují lesy. Hory tu nejsou, ani vysoké kopce, ale stejně tu máte pocit, že obzor je výš a nějak blíž. Krajina se zdá uzavřenější a intimnější. To je pramen Křížovy inspirace. Střídá práci na mlýnských pozemcích, s péčí o vodní turbinu a stroje malé elektrárny s chvílemi tvoření. Maluje. Jeho dílna voní klasickými materiály, má rád tradiční technologie – temperu (akryl), olej či enkaustiku.

Zachycuje zážitky z přírody, motivy stokrát viděné; pole na svazích, remízky, rybník, les a nad tím jen proužek nebe. Vypráví o svém světě.

Všechno Křížovo malování začíná u zapsání konkrétního jevu, pokračuje očišťováním a zdůrazňováním charakteristických prvků a proměnou v novou obrazovou skutečnost stvořenou ze spleti linií, ploch ale také vrstev hmotně nanášené barvy. Emoce však trvá.

S dílem Zdeňka Kříže se v Rakovníku nesetkáváme poprvé. Před desíti lety jsem mu uspořádal rozsáhlou expozici v muzeu, už tehdy udivoval vážností a jakousi (tehdy jsem se domníval, že předčasnou) zralostí. Čas však potvrdil, že to není póza.

V přírodě hledá a nachází řád. Na dnešní výstavě, která je vybrána z posledních patnácti let jeho práce vidíme, jak se důsledně navrací k jednomu a témuž, k otázce co je podstatné v nekonečné rozmanitosti.

Václav Zoubek, únor 2001

Program / Autoři

  • Zdeněk Kříž

Zdeněk Kříž

narozen 13. 12. 1941 v Církvici

Studoval Střední odbornou školu výtvarnou v Praze (do r. 1968)

Samostatné výstavy:

1983 – Divadlo Rubín Praha, 1983 – Kolín, 1984 – Český Brod, 1985 – Neratovice, 1986 – Humpolec, 1987 – Příbram 1989 – Poděbrady, Rakovník, 1990 – Kolín n. Rýnem (s M. Nečáskovou, J. Janujovou), 1991 – Soest (SRN), 1993 – Villingen (SRN), 1996 – Praha, 2000 – Záhřeb (Chorvatsko), 2001 – Praha

Účastnil se mnoha kolektivních výstav u más i v zahraničí.

Vystavená díla:

  • Krajina s velkým polem
  • Jaro na Tejnici
  • Slunce na stráni
  • Krajina u Berouna
  • Velikonoce
  • Polní cesty
  • Zima I
  • Mlha nad polem
  • Jaro přichází
  • V polích
  • Na kraji lesa
  • Červené pole
  • Pole ve vodě
  • Měsíce svit
  • Torzo cesty
  • Zamrzlý potok
  • Potůček v lese
  • Mladý les
  • U rybníka
  • Zima II
  • Cesta bažinou
  • Tábořiště
  • Konec podzimu
  • cyklus „V lese“
  • cyklus „V lese“
  • cyklus „V lese“
  • cyklus „V lese“
  • cyklus „V lese“
  • cyklus „V lese“
  • Krajina v dešti
  • Padající strom
  • Mizející cesty
  • Potůček v polích
  • Ve vodě
  • V lese u Sobotky